Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Keičiasi receptinių vaistų išrašymo tvarka

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui.
Vaistai
Vaistai / 123RF.com nuotr.

Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas.

Šiuo metu kompensuojamuosius vaistus gydytojas gali paskirti ne ilgiau kaip pusmečiui. Įdiegus naują farmacinės rūpybos paslaugą, gydytojas galės paskirti gydymą ilgesniam nei 6 mėnesių, bet ne ilgesniam nei 12 mėnesių laikotarpiui.

Tokie ilgesnio galiojimo receptai galės būti išrašomi suaugusiems pacientams, kurie jau tam tikrą laiką vartojo jiems paskirtus vaistus, įvertinus sveikatos būklę, ir atsižvelgiant į gydymo aprašus, tyrimų poreikį, kitus aspektus.

Tačiau po 6 mėnesių vaistininkas turės suteikti farmacinės rūpybos paslaugą dėl tęstinio receptinių vaistų išdavimo ir nuspręsti, ar pacientui gali būti toliau išduodami gydytojo paskirti vaistai, ar jis turi būti nukreipiamas gydytojo konsultacijai.

Farmacinės rūpybos paslauga – tai individuali konsultacija, kurios metu vaistininkas aptars su pacientu vaistų vartojimą ir lėtinės ligos valdymą, paaiškins pacientui, kaip spręsti vaistų vartojimo problemas.

Jeigu nebus nustatyta jokių problemų arba bus nustatytos vaistų vartojimo problemos, kurias vaistininkas su pacientu gali išspręsti individualios konsultacijos metu, bus galimas vaistų išdavimas likusiam recepto galiojimo laikotarpiui.

Jeigu vaistininkas įvertins, kad lėtinė liga valdoma netinkamai, jis nukreips pacientą gydytojo konsultacijai.

„Neracionalus vaistų vartojimas yra kliūtis kokybiškoms sveikatos priežiūros paslaugoms užtikrinti, gyventojų gyvenimo kokybei gerinti ir gydymo kaštams mažinti.

Įdiegus farmacinės rūpybos paslaugą, vaistininkai galės pritaikyti daugiau savo turimų kompetencijų, galės stebėti, kaip pacientas laikosi gydymo rekomendacijų, edukuoti pacientą ir jį labiau įtraukti į gydymo vaistais procesą.

Taip pat bus skatinamas racionalus vaistų vartojimas, trumpės eilės pas gydytojus. Gydytojai galės skirti daugiau laiko ūmių, sudėtingų ligų diagnostikai ir gydymui“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos politikos departamento direktorė Anželika Oraitė.

A. Oraitė atkreipia dėmesį į Pasaulio sveikatos organizacijos skelbiamus duomenis, kad daugiau nei 50 proc. pacientų vaistus vartoja netinkamai – nesilaiko gydytojų nurodymų, gydosi savarankiškai ir pan.

„Vaistininkas yra lengviausiai gyventojui prieinamas kompetentingas sveikatinimo specialistas, galintis suteikti gyventojui reikalingos informacijos apie vaistus, prižiūrėti jam paskirto gydymo plano laikymąsi bei skatinti racionalų vaistų vartojimą, teikti patarimus, padėti išsiaiškinti sveikatos problemas bei laiku nusiųsti gydytojo konsultacijai.

Tai ypač svarbu lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams, kurie vartoja daug vaistų“, – teigia A. Oraitė.

Sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl farmacinės rūpybos paslaugų teikimo tvarkos galima rasti ČIA. Įsakymas įsigalioja nuo 2025 m. sausio 1 d.

Naujos farmacinės rūpybos paslaugos dėl tęstinio receptinių vaistų išdavimo vaistinėje įgyvendinimas glaudžiai susijęs su E. sveikatos plėtra ir modernizuojama E. recepto posisteme.

Pakeitimai užtikrins, kad informacija apie paciento gydymo eigą būtų prieinama tiek vaistus paskyrusiam gydytojui, tiek farmacinės rūpybos paslaugą teikiančiam vaistininkui.

Planuojama, kad modernizavimas truks iki 2025 m. sausio 1 d. mėn., ir nuo tada bus sukurtos sąlygos teikti tęstinį vaistinių preparatų išdavimą po farmacinės rūpybos paslaugos suteikimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius